Java ile Programlamaya Giriş – 1

(Volkan İstek)

Merhaba, bu eğitimi; hiç programlama bilmeyen kişilerin bilgisayar programlamayla tanışmalarını amaçlayarak tasarladım. Bu eğitimde sadece yazılım geliştirmenin temeli olan prosedürel programlamanın bir kısmı anlatılmaktadır. Haftada 3 saatten 8 haftalık, toplam 24 saat bir eğitim tasarlanmıştır.

Java programlama dilini eksiksiz öğrenmek için, eğitimin devamı olarak Java ile Programlamaya Giriş – 2 ve Java ile Nesne Yönelimli Programlama eğitimlerinin de alınması tavsiye edilir. Eğitim toplam süresi çok uzun olmasın diye Java programlama dilini bu şekilde üçe bölerek anlatıyorum. Her eğitimin sonunda kendinizi değerlendirmenizi ve sadece devam etmek isteyen katılımcılarla sonraki eğitime geçmeyi amaçlıyorum.

Eğitim sonucunda her programlama dilinde bulunan, modern programlama dillerinin yapısını oluşturan; değişken tanımlama, operatörler, if, switch, gibi birçok temel kavram ve daha fazlası detaylı bir şekilde öğrenilecektir.

Ayrıca daha önceki eğitimlerde çekilmiş videoları buradan izleyebilirsiniz.

Temel bilgisayar bilgisine sahip olan herkes bu eğitime katılabilir.

Ayrıca temel düzeyde İngilizce bilgisine sahip olan herkes bu eğitime katılabilir. Hiç İngilizce bilmiyorsanız eğitimde zorlanabilirsiniz. Çünkü dokümanların çoğu İngilizce. Ayrıca, hiç İngilizce bilmeden yazılımcı olmak da mümkün değildir. Uygulama geliştirirken karşılaştığınız sorunları aşmak için internette arama yapıp iingilizce sayfalardan faydalanmanız gerekecektir. İleride yazılımcı olarak hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız, temel düzeyde de olsa İngilizce öğrenmeniz gerekiyor.

Eğitim genel olarak 24 saatte tamamlanmaktadır. Haftada 3 saat ders verildiğinde eğitim yaklaşık 8 hafta (yaklaşık 2 ay) sürmektedir. Sınıfın durumuna göre bu sürede küçük değişiklikler olabilir. Her durumda konuların tamamı eksiksiz bir şekilde işlenecektir.

Eğitim ücreti tanıtım amacıyla öğrenciler için 180 TL + KDV diğer katılımcılar için 240 TL + KDV dir.

Ücret çok uygun olduğu için bazen ‘Eğitim ücretinin tamamı mı?’ diye soranlar oluyor. Evet, bu ücret 2 aylık eğitimin tamamını kapsıyor. Tanıtım amacıyla eğitimin ücreti oldukça uygun tuttum. Tanıtım süreci sonunda eğitim ücreti yükselecek olmakla birlikte hiç bir zaman üniversite öğrencilerinin erişemeyeceği bir ücret olmayacaktır.

Nerede ve Nasıl

Eğitimleri online bir şekilde internet üzerinden işliyorum. Kullandığım teknoloji (GoToMeeting) sayesinde bütün dersler kaydediyorum ve daha sonra dersleri tekrar izleyebiliyorsunuz. Dersler interaktif bir şekilde işleniyor. İstediğiniz zaman benimle iletişime geçip soru sorabiliyor, kendi ekranınızı paylaşabiliyor, hatta benim bilgisayarımı uzaktan kullanabiliyorsunuz. Bu şekilde evinizde oturup Türkiye’nin veya dünyanın herhangi bir yerinden eğitime katılabilirsiniz. Online eğitimi ilk hafta deneyip memnun kalmadığınız taktirde ücretinizin tamamını iade alabiliyorsunuz. Eğitimden ayrılma kuralları için tıklayınız.

Bütün eğitim dokümanları ve  ders videoları kurs.javaci.net (Moodle) üzerinde tutulmaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz bilgisayar veya mobil cihazdan bağlanarak dokümanlara ve videolara ulaşabilirsiniz.

Yöntem ve Materyaller

Yazılım öğrenmek uzun ve bol bol pratik yapmayı gerektiren bir yol. Yabancı dil öğrenme sürecine çok benziyor. Sadece dinleyerek, hiç konuşmadan bir dili öğrenemeyeceğiniz gibi, hiç kod yazmadan da Java’yı ve programlamayı öğrenemezsiniz. Bunun için kurs süresi boyunca 200 den fazla soru çözmenizi istiyorum. Bu soruların çoğunu çözdüğünüz zaman program yazmakla ilgili çok ilerlediğinizi göreceksiniz.

kurs.javaci.net (Moodle) üzerinde her bölüm için alıştırmaları ve soruları hem Türkçe hem de İngilizce olarak bulabilirsiniz. Demo kullanıcısıyla giriş yaparak örnek bir ders görebilirsiniz:
Link: kurs.javaci.net
Kullanıcı: demo
Şifre Demo1234

Ayrıca programlama dili nasıl öğrenilir konulu makaleyi burada bulabilirsiniz.

Kaynak Kitaplar

TEMEL KİTAP:

1) Intro to Java Programming, Comprehensive Version (10th Edition) Y. Daniel Liang: Amerika’da ve Türkiye’de birçok üniversitede kullanılan çok başarılı bir kaynaktır. Bence programlamaya yeni başlayanlar için dünyanın en iyi kitabıdır.

YARDIMCI KİTAPLAR:

1) Java How to Program, Deitel, Türkiye’de bazı üniversitede ders kitabı olarak kullanımaktadır.

2) Java The Complete Reference, Herbert Schildt: C, C++, Java ve C# kitaplarıyla tanınan dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Kitabın Alfa Yayınları’ndan çıkan Türkçe çevirisi de var.

Türkçe kaynak olarak detaylı bilgim yok ama tavsiyem çok satan bir kaç Java kitabını alıp okumanız. Tek bir kitap ile Java’yı öğrenmek mümkün değildir. İlk kitabı detaylı bir şekilde okuduktan sonra başka kitapları hızlı bir şekilde okuyabilir ve daha önce tam anlamadığınız yerleri pekiştirebilirsiniz.

Eğitim İçeriği

Chapter 1 Introduction to Computers, Programs and Java

1.1 Introduction
1.2 What Is a Computer?
1.3 Programming Languages
1.4 Operating Systems
1.5 Java, the World Wide Web, and Beyond
1.6 The Java Language Specification, API, JDK, and IDE
1.7 A Simple Java Program
1.8 Creating, Compiling, and Executing a Java Program
1.9 Programming Style and Documentation
1.10 Programming Errors
1.11 Developing Java Programs Using NetBeans
1.12 Developing Java Programs Using Eclipse

Chapter 2 Elementary Programming

2.1 Introduction
2.2 Writing a Simple Program
2.3 Reading Input from the Console
2.4 Identifiers
2.5 Variables
2.6 Assignment Statements and Assignment Expressions
2.7 Named Constants
2.8 Naming Conventions
2.9 Numeric Data Types and Operations
2.10 Numeric Literals
2.11 Evaluating Expressions and Operator Precedence
2.12 Case Study: Displaying the Current Time
2.13 Augmented Assignment Operators
2.14 Increment and Decrement Operators
2.15 Numeric Type Conversions
2.16 Software Development Process
2.17 Case Study: Counting Monetary Units
2.18 Common Errors and Pitfalls

Chapter 3 Selections

3.1 Introduction
3.2 boolean Data Type
3.3 if Statements
3.4 Two-Way if-else Statements
3.5 Nested if and Multi-Way if-else Statements
3.6 Common Errors and Pitfalls
3.7 Generating Random Numbers
3.8 Case Study: Computing Body Mass Index
3.9 Case Study: Computing Taxes
3.10 Logical Operators
3.11 Case Study: Determining Leap Year
3.12 Case Study: Lottery
3.13 switch Statements
3.14 Conditional Expressions
3.15 Operator Precedence and Associativity
3.16 Debugging

Chapter 4 Mathematical Functions, Characters and Strings

4.1 Introduction
4.2 Common Mathematical Functions
4.3 Character Data Type and Operations
4.4 The String Type
4.5 Case Studies
4.6 Formatting Console Output