Java ile Programlamaya Giriş – 2

(Volkan İstek)

Bu eğitim Java ile Programlamaya Giriş – 1 eğitiminin devamı niteliğindedir. Birinci eğitimde prosedürel programlamanın eksik kalan kısımları bu eğitimde anlatılmaktadır. Haftada 3 saatten 8 haftalık, toplam 24 saat bir eğitim tasarlanmıştır.

Java programlama dilini eksiksiz öğrenmek için, eğitimin devamı olarak Java ile Nesne Yönelimli Programlama eğitiminin de alınması tavsiye edilir. Eğitim toplam süresi çok uzun olmasın diye Java programlama dilini bu şekilde üçe bölerek anlatıyorum. Her eğitimin sonunda kendinizi değerlendirmenizi ve sadece devam etmek isteyen katılımcılarla sonraki eğitime geçmeyi amaçlıyorum.

Eğitim sonucunda her programlama dilinde bulunan, modern programlama dillerinin yapısını oluşturan; döngüler (for, while, do while), metotlar, değişken bilinirlik alanı, metot yığını, diziler, heap stack alanları, çok boyutlu diziler ve daha fazlası detaylı bir şekilde öğrenilecektir.

Ayrıca daha önceki eğitimlerde çekilmiş ders videolarını buradan izleyebilirsiniz.

Java ile programlamaya giriş – 1 eğitimini tamamlamış olanlar veya değişken tanımlama, operatörler, if, switch gibi temel kavramlara hakim olanlar bu kursa katılabilirler.

Ayrıca temel düzeyde İngilizce bilgisine sahip olan herkes bu kursa katılabilir. Hiç İngilizce bilmiyorsanız bu eğitimde zorlanabilirsiniz. Çünkü dokümanların çoğu İngilizce. Ayrıca, hiç İngilizce bilmeden yazılımcı olmak, pek de mümkün değildir. Uygulama geliştirirken karşılaştığınız sorunları aşmak için internette arama yapıp İngilizce sayfalardan faydalanmanız gerekecektir. İleride yazılımcı olarak hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız, temel düzeyde de olsa İngilizce öğrenmeniz gerekiyor.

Eğitim genel olarak 24 saatte tamamlanmaktadır. Haftada 3 saat ders verildiğinde eğitim yaklaşık 8 hafta (yaklaşık 2 ay) sürmektedir. Sınıfın durumuna göre bu sürede küçük değişiklikler olabilir. Her durumda konuların tamamı eksiksiz bir şekilde işlenecektir.

Eğitim ücreti tanıtım amacıyla öğrenciler için 180 TL + KDV diğer katılımcılar için 240 TL + KDV dir.

Ücret çok uygun olduğu için bazen ‘Eğitim ücretinin tamamı mı?’ diye soranlar oluyor. Evet, bu ücret 2 aylık eğitimin tamamını kapsıyor. Tanıtım amacıyla eğitimin ücreti oldukça uygun tuttum. Tanıtım süreci sonunda eğitim ücreti yükselecek olmakla birlikte hiç bir zaman üniversite öğrencilerinin erişemeyeceği bir ücret olmayacaktır.

Nerede ve Nasıl

Eğitimleri online bir şekilde internet üzerinden işliyorum. Kullandığım teknoloji (GoToMeeting) sayesinde bütün dersleri kaydediyorum ve daha sonra dersleri tekrar izleyebiliyorsunuz. Dersler interaktif bir şekilde işleniyor. İstediğiniz zaman benimle iletişime geçip soru sorabiliyor, kendi ekranınızı paylaşabiliyor, hatta benim bilgisayarımı uzaktan kullanabiliyorsunuz. Bu şekilde evinizde oturup Türkiye’nin veya dünyanın herhangi bir yerinden eğitime katılabilirsiniz. Online eğitimi ilk hafta deneyip memnun kalmadığınız taktirde ücretinizin tamamını iade alabiliyorsunuz. Eğitimden ayrılma kuralları için tıklayınız.

Bütün eğitim dokümanları ve  ders videoları kurs.javaci.net (Moodle) üzerinde tutulmaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz bilgisayar veya mobil cihazdan bağlanarak dokümanlara ve videolara ulaşabilirsiniz

Yöntem ve Materyaller

Yazılım öğrenmek uzun ve bol bol pratik yapmayı gerektiren bir süreç. Yabancı dil öğrenme sürecine çok benziyor. Sadece dinleyerek hiç konuşmadan bir dili öğrenemeyeceğiniz gibi, hiç kod yazmadan da Java’yı ve programlamayı öğrenemezsiniz. Bunun için eğitim süresi boyunca 500 e yakın soru çözmenizi istiyorum. Bu soruların çoğunu çözdüğünüz zaman program yazmakla ilgili çok ilerlediğinizi göreceksiniz.

kurs.javaci.net (Moodle) üzerinde her bölüm için alıştırmaları ve soruları hem Türkçe hem de İngilizce olarak bulabilirsiniz. Demo kullanıcısıyla giriş yaparak örnek bir ders görebilirsiniz:
Link: kurs.javaci.net
Kullanıcı: demo
Şifre Demo1234

Ayrıca programlama dili nasıl öğrenilirle ilgili makaleyi burada bulabilirsiniz.

Kaynak Kitaplar

TEMEL KİTAP:

1) Intro to Java Programming, Comprehensive Version (10th Edition) Y. Daniel Liang: Amerika’da ve Türkiye’de birçok üniversitede kullanılan çok başarılı bir kaynaktır. Bence programlamaya yeni başlayanlar için dünyanın en iyi kitabıdır.

YARDIMCI KİTAPLAR:

1) Java How to Program, Deitel, Türkiye’de bazı üniversitede ders kitabı olarak kullanımaktadır.

2) Java The Complete Reference, Herbert Schildt: C, C++, Java ve C# kitaplarıyla tanınan dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Kitabın Alfa Yayınları’ndan çıkan Türkçe çevirisi de var.

Tükçe kaynak olarak detaylı bilgim yok ama tavsiyem çok satan bir kaç Java kitabını alıp okumanız. Tek bir kitap ile Java’yı öğrenmek mümkün değildir. İlk kitabı detaylı bir şekilde okuduktan sonra başka kitapları hızlı bir şekilde okuyabilir ve daha önce tam anlamadığınız yerleri pekiştirebilirsiniz.

Eğitim İçeriği

Chapter 5 Loops

5.1 Introduction
5.2 The while Loop
5.3 The do-while Loop
5.4 The for Loop
5.5 Which Loop to Use?
5.6 Nested Loops
5.7 Minimizing Numeric Errors
5.8 Case Studies
5.9 Keywords break and continue
5.10 Case Study: Checking Palindromes
5.11 Case Study: Displaying Prime Numbers

Chapter 6 Methods

6.1 Introduction
6.2 Defining a Method
6.3 Calling a Method
6.4 void Method Example
6.5 Passing Arguments by Values
6.6 Modularizing Code
6.7 Case Study: Converting Hexadecimals to Decimals
6.8 Overloading Methods
6.9 The Scope of Variables
6.10 Case Study: Generating Random Characters
6.11 Method Abstraction and Stepwise Refinement

Chapter 7 Single-Dimensional Arrays

7.1 Introduction
7.2 Array Basics
7.3 Case Study: Analyzing Numbers
7.4 Case Study: Deck of Cards
7.5 Copying Arrays
7.6 Passing Arrays to Methods
7.7 Returning an Array from a Method
7.8 Case Study: Counting the Occurrences of Each Letter
7.9 Variable-Length Argument Lists
7.10 Searching Arrays
7.11 Sorting Arrays
7.12 The Arrays Class
7.13 Command-Line Arguments

Chapter 8 Multidimensional Arrays

8.1 Introduction
8.2 Two-Dimensional Array Basics
8.3 Processing Two-Dimensional Arrays
8.4 Passing Two-Dimensional Arrays to Methods
8.5 Case Study: Grading a Multiple-Choice Test
8.6 Case Study: Finding the Closest Pair
8.7 Case Study: Sudoku
8.8 Multidimensional Arrays

Ön başvuru